Do zadań gminy należy ustalanie numerów porządkowych nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także prowadzenie i aktualizowanie ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości.
Obowiązek taki wynika z ustawy z dnia 17 maja 1989 roku – Prawo geodezyjne
i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 520, 831, 1137, 1433).
Numer porządkowy ustala się dla budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania.
Numer porządkowy nadaje się na wniosek zainteresowanych lub z urzędu.
O fakcie ustalenia numeru porządkowego zawiadamia się pisemnie właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Po wpłynięciu wniosku sprawdza się na mapach ewidencyjnych i sytuacyjnych oraz
w odpowiednich rejestrach - jaki jest rezerwowany dla danej nieruchomości numer porządkowy. W przypadku, gdy nieruchomość nie miała zarezerwowanego numeru porządkowego, np. w wyniku podziału nieruchomości analizuje się możliwe warianty nadania numeru określone w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 roku. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów.
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wypełniony wniosek – druk do pobrania (załącznik)
- Kopia mapy (może być kopia mapy: zasadniczej, ewidencyjnej, z projektem podziału, topograficznej w skali nie mniejszej niż 1:10 000 lub kopia projektu zagospodarowania działki lub terenu).
- W przypadku, kiedy okoliczności sprawy wymagają przedstawienia innych dokumentów niż wymienione we wniosku, wnioskodawca może zostać poproszony o ich złożenie.
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
W ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Dokładny termin załatwienia jest zależny od charakteru i stopnia złożoności sprawy.
OPŁATY
Bez opłat.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 roku - Prawo geodezyjne i kartograficzne ( tj. Dz. U.
z 2015 r. poz. 520, 831,1137, 1433). - Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 roku w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2012 r. poz. 125).
INFORMACJE DODATKOWE
Ustalenie numeru porządkowego dla budynku zobowiązuje właściciela / władającego nieruchomością do umieszczenia w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Na tabliczce powinna być podana również nazwa ulicy lub placu. W przypadku, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.
Taką tabliczkę właściciel musi kupić sam i utrzymywać ją w należytym stanie.
Zawiadomienie przekazywane jest do: Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz do komórek organizacyjnych Urzędu Miasta tj.: Wydziału Podatków i Opłat i Biura Ewidencji Ludności
i Dowodów Osobistych.
DOKUMENTY DO POBRANIA
Wniosek u ustalenie numeru porządkowego dla nieruchomości
Wniosek o wydanie zaświadczenia o numeracji porządkowej dla nieruchomości
Formularze można również pobrać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim ul. P.O.W. 10/16 (pokój nr 42 - II piętro).
SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI UDZIELA
Wydział Gospodarki Nieruchomościami – pokój nr 42 – II piętro
tel. (44) 724 23 11 w. 621
e-mail: wgn@tomaszow-maz.pl