Świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci do ukończenia 18 roku życia lub 20 roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.
Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019.
Wnioski można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez portal ministerialny Emp@tia (adres strony: empatia.mpips.gov.pl) oraz PUE ZUS e PUAP, a także bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia papierowe wersje wniosków będą przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim (ul. Cekanowska 5).
Wnioski elektroniczne i papierowe będzie można składać do 30 listopada.
Prawidłowo wypełnione dokumenty złożone w miesiącach lipiec i sierpień, zostaną rozpatrzone i zrealizowane do końca września. Rozporządzenie przewiduje dwumiesięczny termin na ustalenie prawa i wypłaty przysługującego świadczenia, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.
Świadczenie „Dobry Start” nie jest objęte koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego. 300 zł to kwota netto, zwolniona z podatku dochodowego i nie będzie podlegać egzekucji, podobnie jak inne świadczenia dla rodzin. Świadczenie to również nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności m. in. świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów.
Druki na świadczenie „Dobry Start” można pobierać TUTAJ.
Przyznanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m. in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.
Świadczenie nie będzie przysługiwało, gdy dziecko zostanie umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeśli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, albo w pieczy zastępczej (w takim przypadku świadczenie „Dobry Start” będzie przysługiwało osobom sprawującym pieczę zastępczą). Jak również nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola oraz z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego tzw. „zerówka”.