fot. Kancelaria Prezydenta RP
Uroczystość odbyła się w sobotę (10 września) w tomaszowskim magistracie.
- W wielu dziedzinach sportu mamy jeszcze braki – powiedział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. - Jest w Polsce wola, aby w tych dziedzinach, w których polscy sportowcy są ambitni i pokonują wszystkie trudności – aby tę sytuację zmienić. Jest wola polityczna na samej górze, bo rzeczywiście ten element jest wpisany bardzo wyraźnie w program PiS – ugrupowania politycznego, z którego ja także pochodzę; to dla nas sprawa ważna - zaznaczył prezydent.
- Bardzo mnie cieszy, że dostając zielone światło na dofinansowanie rządu, współdziała Pan z władzami województwa, które mają inne pochodzenie polityczne – zwrócił się Andrzej Duda do prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko. Zaznaczył, że cel budowy hali jest celem wspólnym i zrozumiałym. – To także promocja miasta, województwa – dodał prezydent.
Akt erekcyjny i kamień węgielny poświęcił ksiądz Zygmunt Nitecki, dziekan dekanatu tomaszowskiego.
- Jakiś czas temu, w moim gabinecie odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział sportowcy, trenerzy, a wśród nich m.in. śp. Bogusław Drozdowski i obecny dzisiaj z nami Wiesław Kmiecik. Prosili, by stworzyć jakiekolwiek zadaszenie, które mogłoby chronić sportowców przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Dziękuję Państwu za inspirację, by podjąć cenne i jakże potrzebne działania do budowy pierwszej w Polsce wielofunkcyjnej, krytej hali lodowej – powiedział prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.
W uroczystości wzięli udział m.in. olimpijczycy, Tomaszowscy Ambasadorzy Sportu, parlamentarzyści czy samorządowcy. – Cieszę się, że jeszcze przed najbliższymi igrzyskami dane mi będzie trenować w hali lodowej w naszym kraju. Nie będziemy musieli już wyjeżdżać za granicę. W pewnym sensie dogonimy łyżwiarski świat – stwierdził Zbigniew Bródka.
Na zakończenie na scenie wystąpiła Iwona Kmiecik, piosenkarka jazzowa, kompozytorka, finalistka trzeciej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Uroczystość poprowadziła znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Popek.
Strategiczna inwestycja Ministerstwa Sportu i Turystyki
W marcu br. tomaszowski magistrat ogłosił przetarg na budowę wielofunkcyjnej hali lodowej. Projekt znalazł się w programie inwestycji strategicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki. W przetargu wzięło udział 9 firm, a najlepszą ofertę złożyła firma Rosa-Bud.
Obiekt został zaprojektowany przez Sylwestra Piętaka z biura architektonicznego EMBI Architektura na podstawie koncepcji opracowanej przez Tomasza Głażewskiego i Michała Golę z biura architektonicznego 4DESIGN Architekci i Inżynierowie.
Wartość inwestycji to 47 mln 601 tys. zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniesie ponad 19 mln zł. Budowa powinna zakończyć się wiosną 2017 roku.
Prace projektowe trwały trzy miesiące, a roboty budowlane trwać będą w sumie około 10 miesięcy.
W obiekcie znajdą się: lodowisko wewnętrzne, boisko wewnętrzne wielofunkcyjne m.in. do hokeja, korty tenisowe, trybuny stałe i rozkładane, sale konferencyjne oraz siłownia. Obiekt będzie przystosowany do organizowania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego rangi krajowej i międzynarodowej, m.in. Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Będzie również spełniał wymogi związane z organizacją koncertów czy wystaw. Hala pomieści od 3 do 10 tys. widzów. W okresie zimowym będzie uruchamiana tradycyjna ślizgawka dla mieszkańców regionu. Tor lodowy pozostanie w obecnym miejscu, a także zostanie wykorzystana istniejąca maszynownia.
Kubatura budynku wyniesie 292 000 m3, a konstrukcja stalowa dachu będzie ważyła aż 850 ton. Do budowy hali lodowej wykorzystanych zostanie 3000 m3 betonu.
Historia toru lodowego w Tomaszowie Mazowieckim sięga roku 1968, kiedy podjęto decyzję o budowie tego typu obiektu przy ul. Strzeleckiej. Najpierw był on naturalnie, a później sztucznie zamrażany. Przez lata obiekt przechodził szereg remontów. Ostatnio, w 2014 roku wykonano modernizację maszynowni.
W dniu wmurowania kamienia węgielnego rozpoczęto ważny etap w rozwoju łyżwiarstwa szybkiego w Polsce. Inwestycja realizowana w Tomaszowie Mazowieckim ta ma szansę stać się wizytówką kraju, regionu i miasta. Będzie służyła wielu sportowcom.