11 maja w ramach Tomaszowskiego Forum Trzeźwości odbyło się spotkanie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych z terenu powiatu tomaszowskiego. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W trakcie spotkania poruszane były problemy, z którymi najczęściej spotykają się członkowie komisji podczas wykonywania swoich obowiązków oraz potrzeby z nimi związane. Uczestnicy spotkania wypracowali wspólne wnioski do dalszej współpracy zmierzającej do ograniczenia zjawisk uzależnienia w naszym powiecie.
***
Mocne klimaty muzyczne grupy „Bielas i Marynarze Łodzi” oraz ciężki emocjonalnie, ale i tematycznie monodram pt. „Korkociąg” w wykonaniu Janusza Dziubałtowskiego mieli okazję oglądać w piątek (12 maja) w Ośrodku Kultury TKACZ uczestnicy Tomaszowskiego Forum Trzeźwości 2017. Było to ostatnie z cyklu spotkań organizowanych w ramach Forum.
„Bielas” i Marynarze to „supergrupa” utworzona przez znanych łódzkich muzyków współtworzących miejski underground. Muzycy formacji są od lat obecni na polskim rynku, chociaż Marynarze to ich pierwsza wspólna kolaboracja. Grupa powstała z inicjatywy Jacka Bieleńskiego, łódzkiego tekściarza, wokalisty, scenarzysty, aktora i animatora kultury. Jako muzyk Jacek Bieleński znany między innymi z zespołów: Plastic Bag, Paffulon czy Bielas Solo. Formację Bielas i Marynarze tworzą oprócz Jacka Bieleńskiego znani łódzcy muzycy, współtworzący miejski underground.
„Korkociąg” - monodram Janusza Dziubałtowskiego to emocjonalna wypowiedź człowieka uzależnionego, który nie potrafi poradzić sobie ze swoją chorobą, ale także z trudami życia. Janusz Dziubałtowski przedstawił obraz człowieka zmęczonego, zniszczonego, bez nadziei na lepsze jutro. Widzowie zgromadzeni na sali widowiskowej TKACZA nie mogli pozostać obojętni na to, co działo się na scenie, choć przekaz z niej płynący był trudny i dający wiele do myślenia.
***
W niedzielę, o godzinie 11.00 w Parku Miejskim „Solidarność” rozpoczął się Tomaszowski Bieg Trzeźwości. Wzięło w nim udział blisko 300 osób. Najmłodszy uczestnik biegu miał zaledwie 2 lata. Nagrody, w tym rower ufundowany przez firmę ROMSTOM oraz pluszowy miś ufundowany przez prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego wręczono podczas festynu na pl. Kościuszki, który rozpoczął się o godz. 15. Rozstrzygnięto również konkurs na hasła profilaktyczne, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jury podjęło decyzję o nagrodzeniu przedstawicieli każdej ze szkół biorących udział w konkursie.
Podsumowaniem tygodnia profilaktyki było stworzenie „Wstęgi Pozytywnych Wyborów”, która rozłożona została na płycie placu. Blisko pięćdziesięciometrowa trzykolorowa wstęga, na którą uczestnicy festynu wpisywali swoje hasła, ale też często tylko imiona była symbolem uwolnienia się od uzależnień i przemocy.
Na wstędze podpisali się także członkowie zespołu RED LIPS, którzy przyjechali w niedzielne popołudnie do naszego miasta. Formacja, której hitem jest utwór „To co nam było”, dała niezwykle energiczny koncert. To wydarzenie ściągnęło tłumy tomaszowian na pl. Kościuszki.
Kolejna edycja Tomaszowskiego Forum Trzeźwości już w przyszłym roku.
Więcej informacji na temat Forum Trzeźwości
Więcej informacji na temat Forum Trzeźwości